06.02.2013

New season ( 2013) has finally started!!!

I was waiting for this day quite a time now...I remember visiting neighbor mountains last fall, and since then, I either had no time or was sick. Now the time has come and I can honestly say: The season begins now!!!! I looove to rediscover the area of Lower Silesia!

Ślęża

Czekałam na ten dzień od dawna...pamiętam, że tak na prawdę ostatnim razem byłam gdzieś na jesieni....oficjalnie mogę powiedzieć (nareszczie), że sezon wycieczkowy 2013 uważam za rozpoczęty!!! Tereny Dolnego Śląska są przecież takie ciekawe!

Owa wycieczka była dość spontaniczna, ale to nie ma znaczenia, w końcu od masywu Ślęży dzieli mnie ok. 20km...Wybraliśmy się najpierw  w stronę Sobótki, a  stamtąd na Górę Wieżycę, na szczycie której stoi piękna bismarcka wieża widokowa (niestety zamknięta, pewnie przez to, że jest zima!), niedgyś na samej górze tej wieży stał wielki "puchar" i palono w nim ogień, aby infrmować sąsiadów o np. niebezpieczeństwie. Po zejściu z góry pojechaliśmy krajową 8, w stronę domu i skręciliśmy na Sokolniki, gdyż tam znajduje się kolejna ciekawa góra...Góra Jańska, a na jej szczycie stoi co? Kolejna wieża bismarcka, znacznie starsza od tej na Wieżycy. Jest niestety w opłakanym stanie, w czasie II WŚ była bowiem ostrzelana i w chwili obecnej, jest całkowiecie zamknięta i niedostępna dla turystów, wejście do niej zabetonowano, ze względów bezpieczeństwa( kamienne schody wewnątrz są niestabilne, mogą zwalić się w każdej chwili). "Pierwszą wieżę Bismarcka wzniósł na ziemi zamieszkałej niegdyś przez Niemców właściciel majątku ziemskiego w Wättrisch (dzisiaj wieś Sokolniki), major w stanie spoczynku Friedrich Schröter (1820-1888). Wieża ta wybudowana została w 1869 roku na Jańskiej Górze (253m.n.p.m) koło Janówka (gmina Jordanów Śląski) na Dolnym Śląsku. Wysokość wieży ok. 25 m. Koszt budowy 18 000 marek. Zbudowana została z miejscowego serpentynitu, granitu, piaskowca i cegły. Nad górnym wejściem do wieży znajdowała się tablica z pozłacaną inskrypcją EHREN BISMARCK (KU CZCI BISMARCKA)a pod nią rok zakończenia budowy 1869. Dwie marmurowe tablice znajdowały się w wartowni. Przymocowane były do ściany, na których widniały inskrypcje: ZUR ERINNERUNG AN DIE RUHMES - UND SEGENREICHEN JAHRE 1864 UND 1866 (NA PAMIĄTKĘ CHWALEBNYM I BŁOGOSŁAWIONYM LATOM 1864 I 1866) oraz DEM ANDENKEN AN DEUTSCHLANDS RUHMREICHES SIEGES - UND EINIGUNGSJAHR 1870 WEIHT DIESEN STEIN DER BAUHERR (NA PAMIĄTKĘ CHWALEBNEJ ROCZNICY ZWYCIĘSTWA I ZJEDNOCZENIA NIEMIEC 1870 POŚWIĘCA TEN KAMIEŃ INWESTOR). Uroczystego otwarcia wieży dokonano 18.10.1869r. W czasie drugiej wojny światowej w wieżę trafiły dwa pociski, które uszkodziły ją w znacznym stopniu. Od roku 2003 wieża jest prawnie chroniona ze względu na swe walory historyczne (pierwsza wieża w swej kategorii), estetyczne, architektoniczne, oraz atrakcyjne położenie na malowniczym punkcie wysokościowym"[http://dolny-slask.org.pl/860588,foto.html].


wieżyca

ZEBRA :)


jańska góra bismarck turmA na koniec ciekawy, piękny dworek... w Sokolnikach